|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13
-
Band/Chorus Fundraiser Begins
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Boys Volleyball vs AC Flora-5:30pm
-
Fall Musical Rehearsal(Hines/White)-Auditorium/Chorus Rm.-4:00pm-7:00pm
-
Girls Golf vs White Knoll @ Charwood GC-4:50pm
(Charwood Golf Club, 222 Clubhouse Dr #2589, West Columbia, SC 29172, USA)
-
Girls Tennis @ Midland Valley-5:00pm
(Midland Valley High School, 227 Mustang Dr, Graniteville, SC 29829, USA)
-
Lex 2.5-Cafeteria/Rm. 509-3:45pm-5:15pm
-
Marching Band(Spitler)-Band Rm./Band Field-4:00pm-6:30pm
-
National Arts in Education Week
9/11/2022
–
9/17/2022,
11:59 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Volleyball @ Midland Valley-5:30pm/7:00pm
(Midland Valley High School, 227 Mustang Dr, Graniteville, SC 29829, USA)
-
XC @ Batesburg Leesville-5:30pm
(Batesburg-Leesville High School, 600 Summerland Ave, Batesburg-Leesville, SC 29006, USA)
-
Bobcat Players
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Senior Dance Club
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Girls Tennis vs Dreher
5 PM
–
6 PM
(BCHS Tennis Courts)
-
JV Girls Tennis @ Dreher
5 PM
–
6 PM
(Dreher High School)
-
Cross Country @ McBee
5:30 PM
–
6:30 PM
(McBee)
-
JV/Varsity Volleyball @ Swansea
5:30 PM
–
6:30 PM
(Swansea High School)
-
Volleyball vs Irmo Spirit Night: 7th Graders
5:30 PM
–
6:30 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22
-
Columbia Community Band Practice-Band Room-6:00pm-10:00pm
-
Fall Musical Rehearsal(Hines/White)-Auditorium/Chorus Rm.-4:00pm-7:00pm
-
First Day of Autum
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Girls Golf vs Westwood @ Charwood GC-4:50pm
(Charwood Golf Club, 222 Clubhouse Dr #2589, West Columbia, SC 29172, USA)
-
JV Football @ Irmo-6:00pm
(Irmo High School, 6671 St Andrews Rd, Columbia, SC 29212, USA)
-
Lex 2.5-Cafeteria/Rm. 509-3:45pm-5:15pm
-
Marching Band(Spitler)-Band Rm./Band Field-4:00pm-6:30pm
-
Respect Day: Wear Cape or Superhero Shirt. No Masks
-
Student Gov.(Martinez Cruz)-Homecoming Decorating-3:35pm-5:00pm
-
Swim Meet vs White Knoll @ Quail Hollow-6:00pm
(Quail Hollow Swim Team, 131 Blackhawk Trail, West Columbia, SC 29169, USA)
-
USC Ed-Opt-College Fair(Davis)-Commons-10:30am-11:30am
-
Chorus Club Meeting
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Cheer Tryouts
3:30 PM
–
5:30 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Chorus Club Meeting
3:30 PM
–
4:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Lex 2.5 After School Program
3:30 PM
–
5:15 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Home VB vs Fulmer 5:30
5:30 PM
–
6:30 PM
-
JV/Varsity Volleyball vs Orangeburg Wilkinson
5:30 PM
–
6:30 PM
(Brook)
-
Volleyball @ Chapin
5:30 PM
–
6:30 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
J V Football Open Date (No Game)
6 PM
–
7 PM
-
L.I.N.K Program (Brown/Beeler)
6 PM
–
7 PM
(Arts Wing (Enter at 5th Grade Car Rider Line))
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Swim vs White Knoll
6 PM
–
7 PM
(Quail Hollow)
|
|
24
-
Competitive Cheer Competition (Time TBD)
(Irmo High School)
-
Honors Chorus(Hines)-USC School of Music-8:30am-5:00pm
(USC School of Music, 813 Assembly St, Columbia, SC 29208, USA)
-
Marching Band(Spitler)-Tourn. Of Bands @ Byrnes HS-4:45pm
(James F. Byrnes High School, 150 E Main St, Duncan, SC 29334, USA)
-
Saturday Detention(Keisler)-Cafeteria-9:00am-12:00pm
-
Varsity Cheer-Okra Strut Invitational @ Irmo HS-1:10pm
(Irmo High School, 6671 St Andrews Rd, Columbia, SC 29212, USA)
|
|
|
27
-
Band/Chorus Fundraiser Ends
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Fall Musical Rehearsal(Hines/White)-Auditorium/Chorus Rm.-6:00pm-9:00pm
-
Girls Tennis @ Aiken-5:00pm
(Aiken High School, 449 Rutland Dr, Aiken, SC 29801, USA)
-
Girls Volleyball @ Aiken-5:30pm/7:00pm
(Aiken High School, 449 Rutland Dr, Aiken, SC 29801, USA)
-
Homecoming Week
9/26/2022
–
9/30/2022,
11:59 PM
-
Lex 2.5-Cafeteria/Rm. 509-3:45pm-5:15pm
-
Marching Band(Spitler)-Band Rm./Band Field-4:00pm-6:30pm
-
Swim Meet vs AC Flora @ Rockbridge-6:00pm
(Rockbridge Club Inc, 4135 Rockbridge Rd, Columbia, SC 29206, USA)
-
VB @ Irmo 5:30
-
Bobcat Players
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Lex2.5 - Session 1
2:30 PM
–
4 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Senior Dance Club
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Lex 2.5 After School Program
3:30 PM
–
5:15 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Volleyball Practice
4 PM
–
6 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Girls Tennis @ Lower Richland
5 PM
–
6 PM
(Lower Richland High School)
-
JV/Varsity Volleyball @ Lower Richland
5:30 PM
–
6:30 PM
(Lower Richland High School)
-
PTO Skate Night
6 PM
–
8 PM
(Three Fountains Skating Rink, 2724 Emanuel Church Rd, West Columbia, SC 29170, USA)
-
Swim vs A C Flora
6 PM
–
7 PM
(Rockbridge Club Inc, 4135 Rockbridge Rd, Columbia, SC 29206, USA)
|
28
-
Boys Volleyball vs Midland Valley-5:30pm
-
Girls Tennis vs Midland Valley-5:00pm
-
Girls Volleyball vs Midland Valley-5:30pm/7:00pm
-
Homecoming Bake Sale(Martinez Cruz)-Cafe Commons-All lunches
-
Homecoming Week
9/26/2022
–
9/30/2022,
11:59 PM
-
JV Football @ Aiken-6:00pm
(Aiken High School, 449 Rutland Dr, Aiken, SC 29801, USA)
-
Lex 2.5-Cafeteria/Rm. 509-3:45pm-5:15pm
-
Pretty Eagles Dance Team(Barrett)-Small Gym-3:35pm-5:00pm
-
Swim Region AAAA-V Championship @ USC Aiken-5:00pm
(University of South Carolina Aiken, 471 University Pkwy, Aiken, SC 29801, USA)
-
XC vs Pelion/Strictly Running Inv. @ Pelion-5:15pm
(Pelion High School, 600 Lydia Dr, Pelion, SC 29123, USA)
-
Art Stars Club
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Junior Dance Club
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Lex2.5 - Session 1
2:30 PM
–
4 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Lex 2.5 After School Program
3:30 PM
–
5:15 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
G & T - Theater
3:45 PM
–
4:45 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
G & T Dance
4 PM
–
5 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Volleyball Practice
4 PM
–
6 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Cross Country @ Strictly Running Invitational
5 PM
–
6 PM
(Pelion)
-
Girls Tennis @ Dreher (Moved from Thursday)
5 PM
–
6 PM
(Dreher)
-
JV/Varsity Volleyball vs Swansea(Moved from Thursday)
5:30 PM
–
6:30 PM
(BCHS Arena)
-
C-Team Football vs Dutch Fork (Canceled)
6 PM
–
7 PM
(BCHS Stadium)
-
Home FB vs Hand Middle @ AHS
6:30 PM
–
8 PM
|
|
|