|
|
|
|
5
-
Baseball-JV/B-Team vs Lugoff-5:00pm
-
Baseball-Varsity @ Fairfield Central-7:00pm
(Fairfield Central High School, 836 US-321 BYP South, Winnsboro, SC 29180, USA)
-
Color Run Fundraiser -
(Wood Elementary School)
-
FCA(Parker)-Old Gym-8:00am-8:20am
-
FT-JROTC(Greene)-Francis Marion Univ.-5:00am-4:15pm
(Francis Marion University, 4822 E Palmetto St, Florence, SC 29506, USA)
-
FT-Sp. Ed.(Gainor)-L2IC-9:00am-12:30pm
(Lexington 2 Innovation Center, 509 Bulldog Blvd, Cayce, SC 29033, USA)
-
Girls Soccer @ Brookland Cayce-JV-5:30pm/V-7:00pm
(Brookland Cayce High School, 1300 State St, Cayce, SC 29033, USA)
-
Lex 2.5-Cafeteria/Rm. 509-3:45pm-5:15pm
-
National Assistant Principals Week
4/3/2023
–
4/7/2023,
11:59 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Pretty Eagles Dance Team(Barrett)-Small Gym-3:35pm-5:30pm
-
WIN Assessment(Miller)-3rd year students & some Seniors-100 Hall
-
Doughnuts with Grownups Registration - (7:35-7:50)
7:35 AM
–
7:50 AM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Doughnuts with Grownups in Classrooms (7:50-8:20)
7:50 AM
–
8:20 AM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Art Stars Club
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Junior Dance Club
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Lex2.5 - Session 3
2:30 PM
–
4:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Lex 2.5 3rd - 5th grade only March 7th - April 6th
3 PM
–
5 PM
-
Lex 2.5 After School Program- Session 3
3:30 PM
–
4:15 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
G & T Dance
4 PM
–
5 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
G & T Dance Performance
4 PM
–
5 PM
(Busbee Creative Arts Academy)
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Lex2 GT Dance Showcase
4:30 PM
–
5:30 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Boys Tennis vs Irmo
5 PM
–
6 PM
(BCHS Tennis Courts)
-
Track Meet @ Chapin
5 PM
–
6 PM
-
JV/Varsity Girls Soccer vs Airport
5:30 PM
–
9 PM
-
Informational Night for Spanish Speaking Parents & Students
6 PM
–
7 PM
-
Varsity Baseball vs Chapin
6 PM
–
7 PM
(BCHS Baseball Field)
|
|
|
8
-
Baseball-JV/B-Team @ Irmo-12:00pm
(Irmo High School, 6671 St Andrews Rd, Columbia, SC 29212, USA)
-
Spring Break
4/7/2023
–
4/14/2023,
11:59 PM
-
Spring Break
4/7/2023
–
4/14/2023,
11:59 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Track-All American Track Classic @ Spring Valley-8:00am
(Spring Valley High School, 120 Sparkleberry Ln, Columbia, SC 29229, USA)
|
|
|
11
-
Baseball-JV/B-Team @ River Bluff-5:00pm
(River Bluff High School, 320 Corley Mill Rd, Lexington, SC 29072, USA)
-
Baseball-Varsity vs River Bluff @ AC Flora-5:00pm
(A.C. Flora High School, 1 Falcon Dr, Columbia, SC 29204, USA)
-
Boys Golf vs White Knoll/River Bluff @ Charwood Golf Club-4:00pm
(Charwood Golf Club, 222 Clubhouse Dr #2589, West Columbia, SC 29172, USA)
-
Spring Break
4/7/2023
–
4/14/2023,
11:59 PM
-
Spring Break
-
Spring Break
4/7/2023
–
4/14/2023,
11:59 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Spring Break
4/10/2023
–
4/14/2023,
11:59 PM
-
Spring Break (Schools and Offices Closed)
-
Events
-
Airport HS
-
Brookland-Cayce HS
-
Cayce ES
-
Congaree ES
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Herbert A. Wood ES
-
Northside MS
-
New Bridge Academy
-
Pine Ridge MS
-
Riverbank Elementary
-
R. H. Fulmer MS
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Springdale ES
-
Innovation Center
-
Spring Break - No school
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Track @ River Bluff
5 PM
–
6 PM
-
Varsity Baseball @ HIT Tournament
5 PM
–
6 PM
(James Island Charter School, Time TBD)
|
|
|
|
|
|
|
18
-
Field Day: 4K & SPED (AM), 4K: Clinton Sease Farm Field Trip
-
Band Auditions(Spitler)-Band Rm.-4:00pm-6:30pm
4/17/2023
–
4/21/2023,
11:59 PM
-
Boys Golf vs Lugoff-Elgin/Ridge View @ Charwood Golf Club-4:00pm
(Charwood Golf Club, 222 Clubhouse Dr #2589, West Columbia, SC 29172, USA)
-
Boys Soccer vs North Augusta-JV-5:30pm/V-7:00pm
-
Can Drive-Book Drive(Martinez Cruz)-4/17-5/5
4/17/2023
–
5/5/2023,
11:59 PM
-
Chess Club(Gipson)-Media Center-4:00pm-5:30pm
-
Girls Soccer @ North Augusta-JV-5:30pm/V-7:00pm
(North Augusta High School, 2000 Knobcone Ave, North Augusta, SC 29841, USA)
-
Golf @ Ponderosa Shootout
(Ponderosa CC)
-
Lex 2.5-Cafeteria/Rm. 509-3:45pm-5:15pm
-
Lex2.5 - 3rd Grade Only Session Starts (thru 5/5/22)
-
Saluda River Academy for the Arts
-
National Volunteer Week
4/16/2023
–
4/22/2023,
11:59 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Play Rehearsal(White)-Auditorium-6:00pm-9:00pm
-
Show Choir Rehearsal(Hines)-Auditorium/Chorus Rm.-4:00pm-5:30pm
-
Spirit Night(CD)(Martinez Cruz)-D’s Wings-4:00pm-9:00pm
(D's Wings, 415 Meeting St, West Columbia, SC 29169, USA)
-
Track @ River Bluff-5:15pm
(River Bluff High School, 320 Corley Mill Rd, Lexington, SC 29072, USA)
-
McClure's Class Field Trip - Williams Brice Stadium
9 AM
–
1:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Bobcat Players
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Run Hard Practice 3/6 to 5/6 Tuesday & Thursday 2:30 - 3:45
2:30 PM
–
3:45 PM
-
Senior Dance Club
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Archery Practice
3:30 PM
–
5 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Lex 2.5 After School Program- Session 3
3:30 PM
–
4:15 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Boys Tennis vs Gilbert
5 PM
–
6 PM
(BCHS Tennis Courts)
-
JV Girls Soccer @ Northside Christian (canceled)
5:30 PM
–
6:30 PM
-
JV Softball @ Gilbert
5:30 PM
–
6:30 PM
-
Varsity Girls Soccer vs Orangeburg-Wilkinson
5:30 PM
–
6:30 PM
-
Board Meeting
6 PM
–
7 PM
(Innovation Center)
-
Boys B-Team Soccer vs A C Flora (canceled)
6 PM
–
7 PM
(The Cage)
-
Lex2 Board Meeting
6 PM
–
7 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Lexington Two Board of Trustees monthly meeting
6 PM
–
9 PM
-
Events
-
Airport HS
-
Brookland-Cayce HS
-
Cayce ES
-
Congaree ES
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Herbert A. Wood ES
-
Northside MS
-
New Bridge Academy
-
Pine Ridge MS
-
Riverbank Elementary
-
R. H. Fulmer MS
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Springdale ES
-
Innovation Center
-
Varsity Baseball @ Gilbert
6 PM
–
7 PM
-
Boys JV Soccer @ River Bluff
7 PM
–
8 PM
-
Varsity Softball @ Gilbert
7 PM
–
8 PM
(Gilbert High School)
-
Boys Varsity Soccer vs Orangeburg-Wilkinson
7:15 PM
–
8:15 PM
|
|
20
-
Athletic Signing Day(Bowers)-Auditorium-2:00pm
-
Band Auditions(Spitler)-Band Rm.-4:00pm-6:30pm
4/17/2023
–
4/21/2023,
11:59 PM
-
Baseball-JV(DH) @ Pelion-5:00pm
(Pelion High School, 600 Lydia Dr, Pelion, SC 29123, USA)
-
Boys Golf vs Dutch Fork @ Charwood Golf Club-4:00pm
(Charwood Golf Club, 222 Clubhouse Dr #2589, West Columbia, SC 29172, USA)
-
Can Drive-Book Drive(Martinez Cruz)-4/17-5/5
4/17/2023
–
5/5/2023,
11:59 PM
-
Columbia Community Band Practice-Band Room-6:00pm-10:00pm
-
Field Day: 3rd & 5th (PM), 5K (AM), 4th grade field trip: Museum
-
France Trip(Reddick)-Parent Meeting-Rm. 606-6:00pm-7:00pm
-
Lex 2.5-Cafeteria/Rm. 509-3:45pm-5:15pm
-
National Volunteer Week
4/16/2023
–
4/22/2023,
11:59 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Orchestra Spring Concert(C.Richardson)-Auditorium-7:00pm
-
Play Rehearsal(White)-Drama Rm.-6:00pm-9:00pm
-
Show Choir Rehearsal(Hines)-Chorus Rm.-4:00pm-5:30pm
-
Softball vs Lancaster-Varsity-6:00pm
-
Student Gov. Meeting(Martinez Cruz)-Rm. 511-3:30pm-4:30pm
-
Bobcat Players and Senor Dance Co. - Guys & Dolls @ Busbee
8:30 AM
–
10:30 AM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Chorus Club Meeting
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Run Hard Practice 3/6 to 5/6 Tuesday & Thursday 2:30 - 3:45
2:30 PM
–
3:45 PM
-
Lex 2.5 After School Program- Session 3
3:30 PM
–
4:15 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
PTO Board Member's Meeting
4 PM
–
5 PM
(Coaches Room)
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Boys Tennis @ Blythewood
5 PM
–
6 PM
-
School Improvement Council Meeting - Welcome Open Meeting
5 PM
–
6 PM
-
JV/Varsity Softball vs Gilbert
5:30 PM
–
6 PM
-
Boys Varsity vs Dreher
6 PM
–
7 PM
(Lower Richland High School)
-
Guys and Dolls, Jr. Musical Performance
6 PM
–
7 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
L.I.N.K Program (Brown/Beeler)
6 PM
–
7 PM
(Art Wing (Enter at 5th Grade car rider line))
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Spring Band Concert
6 PM
–
7 PM
-
Varsity Baseball vs Gilbert
6 PM
–
7 PM
(BCHS Baseball Field)
|
|
|
|
24
-
Band Auditions(Spitler)-Band Rm.-4:00pm-6:30pm
-
Can Drive-Book Drive(Martinez Cruz)-4/17-5/5
4/17/2023
–
5/5/2023,
11:59 PM
-
GT Voice Lessons(Hines)-Chorus Rm.-4:00pm-9:30pm
-
German Club(Connelly)-Rm. 600-3:30pm-4:30pm
-
Girls Soccer @ Spring Valley-JV-5:30pm/V-7:00pm
(Spring Valley High School, 120 Sparkleberry Ln, Columbia, SC 29229, USA)
-
JV Baseball @ Gilbert-5:30pm
(Gilbert High School, 840 Main St, Gilbert, SC 29054, USA)
-
National Library Week
4/23/2023
–
4/29/2023,
11:59 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Play Rehearsal(White)-4:00pm-7:00pm
-
Pretty Eagles Dance Team(Barrett)-Small Gym-3:35pm-5:30pm
-
Softball @ Ridge View-JV-5:30pm/V-7:00pm
(Ridge View High School, 4801 Hard Scrabble Rd, Columbia, SC 29229, USA)
-
Beta Club Meeting
1:15 PM
–
1:45 PM
-
Archery Practice
3:30 PM
–
5 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Boys JV/Varsity Soccer @ Blythewood
5:30 PM
–
9:30 PM
-
Varsity Baseball vs Fort Mill
6:30 PM
–
7:30 PM
|
25
-
Band Auditions(Spitler)-Band Rm.-4:00pm-6:30pm
-
Baseball-Varsity vs Spring Valley-7:00pm(Senior Night)
-
Boys Golf vs Pelion/Dreher @ Charwood Golf Club-4:00pm
(Charwood Golf Club, 222 Clubhouse Dr #2589, West Columbia, SC 29172, USA)
-
Boys Soccer vs Richland Northeast-V-6:00pm(Senior Night)
-
Can Drive-Book Drive(Martinez Cruz)-4/17-5/5
4/17/2023
–
5/5/2023,
11:59 PM
-
Chess Club(Gipson)-Media Center-4:00pm-5:30pm
-
Education Foundation Gala @ L2IC-6:00pm(Auction)/7:00pm(Induction)
(Lexington 2 Innovation Center, 509 Bulldog Blvd, Cayce, SC 29033, USA)
-
Lex 2.5-Cafeteria/Rm. 509-3:45pm-5:15pm
-
Makeup SAT Testing
-
Mobile Genetics RV(Mooneyham)-Eagle Drive-7:30am-3:30pm
-
National Library Week
4/23/2023
–
4/29/2023,
11:59 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Play Rehearsal(White)-Auditorium-6:00pm-9:00pm
-
STAR Testing-Math/ELA
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
School Bus Driver Appreciation Day
-
Show Choir Rehearsal(Hines)-Auditorium/Chorus Rm.-4:00pm-5:30pm
-
Softball @ North Augusta-JV-5:30pm/V-7:30pm
(North Augusta High School, 2000 Knobcone Ave, North Augusta, SC 29841, USA)
-
Track-Lexington County Championships @ Lexington-4:15pm
(Lexington High School, 2463 Augusta Hwy, Lexington, SC 29072, USA)
-
SIC/Title I Annual Meeting
7:30 AM
–
8 AM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Bobcat Players - Cast End of Year Party
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Run Hard Practice 3/6 to 5/6 Tuesday & Thursday 2:30 - 3:45
2:30 PM
–
3:45 PM
-
Lex 2.5 After School Program- Session 3
3:30 PM
–
4:15 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Boys Golf vs Swansea/Airport
4 PM
–
5 PM
(Charwood Golf Club, 222 Clubhouse Dr #2589, West Columbia, SC 29172, USA)
-
JV/Varsity Girls Soccer vs Wade Hampton
5:30 PM
–
9 PM
-
Athletic Recognition Ceremony
6 PM
–
7 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Softball Vs. Swansea Senior Night
6 PM
–
7 PM
(BCHS Softball Field)
-
Baseball Playin Game Orangeburg Wilkinson vs Swansea
7 PM
–
8 PM
(Baseball Field)
|
26
-
4th and 5th graders at Camp Leopold
-
Administrative Professionals Day
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Administrative Professionals Day (office staff)
-
Baseball-Varsity @ Gilbert-6:00pm
(Gilbert High School, 840 Main St, Gilbert, SC 29054, USA)
-
Can Drive-Book Drive(Martinez Cruz)-4/17-5/5
4/17/2023
–
5/5/2023,
11:59 PM
-
FCA(Parker)-Old Gym-8:00am-8:20am
-
FT-Forensic Science(Elliott)-Lex. Co. Sheriff’s Dept.-9:00am-1:30pm
(Lexington County Sheriff's Department, 521 Gibson Rd, Lexington, SC 29072, USA)
-
Girls Soccer @ North Augusta-JV-5:30pm/V-7:00pm
(North Augusta High School, 2000 Knobcone Ave, North Augusta, SC 29841, USA)
-
Lex 2.5-Cafeteria/Rm. 509-3:45pm-5:15pm
-
National Library Week
4/23/2023
–
4/29/2023,
11:59 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Pretty Eagles Dance Team(Barrett)-Small Gym-3:35pm-5:30pm
-
Art Stars Club
2:30 PM
–
3:30 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Archery Practice
3:30 PM
–
5 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
Lex 2.5 After School Program- Session 3
3:30 PM
–
4:15 PM
-
Cyril B. Busbee Creative Arts
-
G & T Dance
4 PM
–
5 PM
-
Saluda River Academy for the Arts
-
Induction & Mentor Teachers End of the Year Celebration
4 PM
–
6 PM
-
Track @ Pelion
5 PM
–
6 PM
-
Boys JV Soccer vs Irmo
5:30 PM
–
6:30 PM
(BCHS Stadium)
-
Girls JV Soccer @ RNE
5:30 PM
–
6:30 PM
-
Girls Varsity Soccer Playoff vs Swansea (Canceled)
6 PM
–
7 PM
(Lower Richland)
|
|
|
|
|